RFID
Laboratorium techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID
Rosnące wymagania, dotyczące poziomu bezpieczeństwa, integralności oraz autentyczności elektronicznie przekazywanych danych w procesach automatycznej identyfikacji, jak również obniżanie kosztów związanych z eksploatacją rozmaitych obiektów powszechnego użytku (np. przesyłek lub produktów szybkorotujących FMCG - Fast Moving Consumer Goods) i specjalnego zastosowania (np. materiałów lub wyrobów produkcyjnych, próbek badawczych i in.), spowodowały w ostatnich latach intensywny rozwój różnych metod stykowej i bezstykowej identyfikacji obiektów.
Czołowymi producentami, stymulującymi rozwój techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID (Radio Frequency IDentification), są kraje wysoce uprzemysłowione, a znaczenie Polski w tym procesie jest marginalne z przyczyn ekonomicznych. Należy jednak podkreślić, że prowadzone w ośrodku rzeszowskim wieloletnie prace o charakterze teoretycznym i doświadczalnym, a także uzyskiwane ich unikalne rezultaty, nawiązują do bieżących badań realizowanych w naukowych i przemysłowych ośrodkach zagranicznych, i stanowią – weryfikowany na świecie – istotny wkład w rozwiązywanie problemów techniki RFID.
Podstawowe wsparcie dla realizacji prac doświadczalnych w tym zakresie stanowi – organizowane od 1999 roku – laboratorium badawcze techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID w Katedrze Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. W pierwszym etapie (do 2008 roku) prace laboratoryjne prowadzono w obrębie pomieszczeń Katedry w budynku A, jednak stała rozbudowa laboratorium, związana z unowocześnianiem bazy, doprowadziła do konieczności wyodrębnienia pomieszczenia w nowo wybudowanym budynku AL. Pozyskanie nowej powierzchni umożliwiło zgromadzenie obszernej bazy sprzętowej oraz przygotowanie warunków do jej dalszego rozwoju.
- Działalność - Działalność naukowo-badawcza Laboratorium RFID
- Infrastruktura - Wyposażenie techniczne Laboratorium RFID
- Oferta współpracy - Zapraszamy do nawiązania współpracy