Strona: Wyniki konkursu INNOSPIN EDYCJA 2024 / Zakład Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych

Wyniki konkursu INNOSPIN EDYCJA 2024

2024-05-03
, red.  Piotr Jankowski-Mihułowicz

W dniu 30 kwietnia 2024 r. wniosek zespołu RFID z Zakładu Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych (ZSEiT) pt. „Demonstrator RFIDtex UHF Cyfrowego Paszportu Produktu UE” został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu „INNOSPIN EDYCJA 2024” – demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych, organizowanego przez Uczelnie Partnerskie w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w każdej Uczelni Partnerskiej do finansowania skierowano tylko po jednym wniosku.

Prace badawczo-rozwojowe zespołu RFID z ZSEiT PRz będą realizowane w kooperacji z partnerem z Politechniki Białostockiej, a także z Talkin’Things SA. W wyniku ich realizacji zostanie opracowana i przebadana użyteczna konstrukcja tekstronicznego identyfikatora RFID pasma UHF, która po integracji z przykładowymi wyrobami branży tekstylnej będzie stanowiła demonstrator wynalazku PRz pn. RFIDtex, przygotowany do komercjalizacji w ramach Cyfrowego Paszportu Produktu (DPP – ang. Digital Product Passport) Unii Europejskiej (UE). Działania dotyczące DPP są elementem Zielonego Ładu, jaki dla branży tekstylnej ma obowiązywać w UE od 2026 r. Obecnie jest to najważniejsza część projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, uchylająca dyrektywę 2009/125/WE, ustanawiająca ramy dla wymogów dotyczących eko-projektu dla zrównoważonych produktów (ESPR – ang. Ecodesign for Sustainable Products Regulation). Przedmiot planowanych w projekcie „INNOSPIN EDYCJA 2024” przedwdrożeniowych prac badawczo-rozwojowych jest ulokowany w obszarze patentu na wynalazek pt. „Tekstroniczny identyfikator RFID” (autorzy: P. Jankowski-Mihułowicz, M. Węglarski, UP RP, nr prawa wyłącznego: PAT.231291, nr zgłoszenia: P.420898, data zgłoszenia: 19.03.2017 r., data udzielenia patentu: 04.10.2018 r.). Na podkreślenie zasługuje fakt, że w części rozpoczęto komercjalizację tego patentu, dla którego Politechnika Rzeszowska (Uprawniony) zadeklarowała terminowe wnoszenie opłat za kolejne okresy ochronne do 19.03.2037 r.

Wyniki konkursu INNOSPIN EDYCJA 2024

Powrót do listy aktualności